مقالات کاغذ دیواری
آموزش نصب کاغذ دیواری

گفته میشود که چینی ها اولین کسانی بودند که کاغذ را در جهان تولید کردند و از کاربردهای متفاوت آن نیز بهره مند شدند حال پس از گذشت سالیان سال سایر کشورها از جمله ایران از کاغذ دیواری به عنوان پوشش های تزیینی دیوارشان استفاده مینمایند

همانطور که گفتیم وجود تنوع در نقش و رنگ کاغذ دیواری سبب این امر گشته تا مشتری در مقایسه با سایر پوشش های دیوار نیز کاذذ دیواری را برگزیند نصب کاغذ دیواری به نظر مشکل می آید ولیکن با راهنماییهایی که ما در این بخش برای شما اوردیم میتوانید به آسانی خودتان کاغذ دیواری را بچسبانید و دکور زیبایی را برای منزل خود نیز فراهم نمایید.

لوازم ضروری برای نصب کاغذ دیواری

حال برای نصب کاغذ دیواری چه وسایلی مورد نیاز میباشد:
چنانچه که قصد داشته باشید خودتان منزلتان را کاغذ دیواری نمایید به رول کاغذ دیواری ،کاتر ،چسب چوب و چسب هایی که مختص کاغذ دیواری میباشد و غلتک و قلمو احتیاج خواهید داشت.و بیان کردیم رولهای کاغذ دیواری را در سه اندازه مشخص میتوانید تهیه نمایید کاغذ هایی با عرض 50 و 70 و 100متر که تبریز و اصفهان و مشهد نیز از شهرهایی به حساب می آیند که بازلر فروش کاغذ دیواری هستند.قیمت کاغذ دیواری ها ثابت نیست و با توجه به طرح و جنسی که دارند متغیر میباشد.

  • برای نصب کاغذ دیواری باید زیرکار را درست نمایید.

برای اینکه کاغذ دیواری براحتی به روی یواری بشیند و ناهمواری های دیوار مشخص نگردد ،بایستی که زیر کار دیوار را به درستی انجام دهید .برای این کار ابتدا بایستی که چسب چوب را با مقداری آب رقیق نمایید وبه وسیله غلتکی که گفتیم بر روی دیوار بکشید و دیوار را صاف نمایید این کار باعث میشود تا گرد و خاک و کثیفی های دیوار پاک گردد و چسب که روی دیوار میچسبد که سبب میشود به راحتی کاغذ دیواری بر روی دیوار بچسبد.توجه نمایید چنانچه که زیرکار شما دیوار گچی باشد، بایستی که حتما به دیوار مانند رنگ کردن یکی دو دست روغن بزنیم تا سطح زیر کار ما لیز شود تا زمانی که کاغذ دیواری را چسباندیم به خوبی خود را نشان دهد.پس بعد ا ز روغن زدن به دیوار بایستی بلافاصله چسب بزنید و کاغذ را بچسبانید.دقت داشته باشید که اگر زیرکار شما دیوار سنگی باشد، قبل از چسب چوب باید بتونه فوری به آن بزنید و بتونه فوری از ترکیب مل و چسب چوب نیز ایجاد میشود که این ساده ترین راه برای تهیه بتونه فوری خانگی میباشد.و اگر زیر کار شما دیواری روغنی باشد که پوسته شده است بایستی این پوسته ها را تراشید و سپس چسب را زد زیرا در غیر این صورت کاغذ دیواری نمیچسبد.

  • با دقت زیاد کاغذ های دیواری را ببرید.

مرحله بعد مرحله برش کاغذ دیواری میباشد که برای این امر بایستی قد دیوار را با دقت نیز اندازه گیری نمایید.ارتفاع استاندارد دیوار نیز حدود 2متر و 70 انتی متر میباشد.حالا برای برش کاغذ دیواری از ابتدای قرنیز در رول اول کاغذ دیواری برش را با 10 سانتی متر بیشتر از ارتفاع دیوار نیز یعنی 2 مترو80 سانتی متر آغاز مینماییم که این 10 سانت اضافه برای یک شکل بودن طرح در بالا پایین بریده میشود.حالا برای بریدن دوم کاغذ دیواری بایستی گلهای کاغذ دیواری را با هم چک نماییم که با هم هماهنگ باشندو نیز ممکن است که در برش دوم به اندازه 50 60 سانتی متر از کاغذ دیواری شما پرتی میشود که یکسان سازی گلهای کاغذ نیز این مسئله طبیعی میباشد.پس از بریدن 3 قواره از کاغذ دیواری نیز نوبت به چسباندن کاغذها میرسد.

  • کاغذ دیواری ها را براحتی بچسبانید.

در این جا نوبت به چسباندن این کاغذهای بریده شده میرسد.برای چسباندن ابتدا باید مقدار 100 گرم از پودر چسب را در حدود نیم لیتر آب بایستی حل نماییم و دائما بایستی حل کنیم تا اینکه چسب در محلولمان گلوله نگردد.سپس باید با قلمو چسب را به دیوارها بزنید و سپس کاغذ اولی که برش زده ایم را از بالا به پایین به آرامی بچسبانیم وقتی که نصف قواره اول را چسباندیم ،بایستی سطح آن را با دست صاف نماییم و سراغ دومین کاغذ میرویم و گلهای آن را با قواره اول هماهنگ مینماییم و سپس سراغ ادامه چسباندن قواره اول میرویم و حتما درزهای کاغذ دیواری را به جهت نور تنظیم نمایید تا کادر شما زیباتر دیده شود.پس از نصب کاغذ دیواری شما میتوانید با استفاده از کاتر قسمتهای پرتی و باقی مانده را ببریدو حتما به خاطر داشته باشید چنانچه که دیوار شما قرنیز داشته باشد باید کاغذ را تا لبه آن بکشید و روی آن قرنیز را آزاد بگذارید.

برای این که به کاغذ دیواری چسب بزنیم بایستی که قلم چسب را از قسمت وسط کاغذ دیواری به اطراف کاغذ بکشیم به طوری که لبه ها نیز چسبی نگردد، چون که سبب میشود چسب ها پس دهند و نیز مقداری هم به زیر کاغذ نفوذ نماید که این امر سبب بروز مشکلاتی میگردد و پس از چسب زدن به کاغذ دیواری ها بایستی کاغذهای چسبی شده را از سمت دیگر به روی هم قرار داد تا اماده چسباندن باشند.در نصب کاغذ دیواری ها را سعی کنید که همیشه از سمت پنجره به طرف داخل بچسبانید ،زیرا رعایت نکردن این امر سبب ایجاد سایه میگردد و باعث میشود که لبه های کاغذ بر روی هم بیفتند. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نحوه انتخاب صحيح كاغذ ديواری

انتخاب يك كاغذ ديواری صحيح و خوب كاري سخت و هراسناك است؛ به خصوص اگر قبلا اين كار را انجام نداده باشيد. دليل سختي انتخاب کاغذ دیواری این است كه تنوع بيشماري از كاغذ ديواری از لحاظ طرح و رنگ و هم‌چنين جنس پشت كاغذ ديواري در بازار موجود است كه بايد از بين اين تنوع بيشمار، مناسب‌ترين گزينه را براي دكوراسيون خانه خود انتخاب و استفاده كنيد.


با اين حال اين اطمينان را به شما مي‌دهيم كه راه‌هايي براي تسهيل اين فرايند وجود دارد.  يكي از مهم‌ترين راه‌ها براي‌ آسان‌تر شدن انتخاب کاغذ دیواری، اين است كه شما قبل از رفتن به فروشگاه‌ها براي انتخاب و خريد، ايده و طرحي واضح و شفاف از آنچه مي‌خواهيد داشته باشيد. در ادامه مطلب نيز راه‌هايي را به شما پيشنهاد مي‌كنيم كه با در نظر داشتن آنها  بتوانيد انتخابي از سر آگاهي داشته باشيد. در اين مطلب در مورد اينكه چرا، كجا و چگونه بايد از كاغذ ديواری استفاده كنيد، اطلاعاتي در اختيار شما قرار خواهيم داد.


چرا كاغذ ديواری؟

ممكن است اين سوال وجود داشته باشد كه اگر انتخاب و نصب كاغذ ديواری سخت و پر از دردسر است، چرا بايد از آن استفاده كرد؟ چرا به جاي آن از رنگ‌آميزي براي ديوارها استفاده نكنيم؟ در جواب بايد بگوييم يكي از مهم‌ترين دلايل استفاده از کاغذ دیواری اين است كه طرح‌ها و رنگ‌هايي كه به وسيله كاغذ ديواری مي‌توان روي ديوار به وجود آورد، در حقيقت با  نقاشي ديوارها غيرممكن است.


رنگ‌آميزي ديوارها كاري بسيار عالي و ايده‌آل است، اما به شرطي كه تمايل به تك‌رنگ بودن ديوارها داشته باشيد يا بخواهيد از دو رنگ متفاوت با هم، اما ساده براي ديوار‌هاي مجاور استفاده كنيد. اما اگر تمايل داريد طرح و نقشي خاص را با جلوه‌اي جذاب و متمايز بر ديوار داشته باشيد يا منظره‌اي ديدني را روي ديوار خانه خود ايجاد كنيد، تنها راه، استفاده از كاغذ ديواری است؛ زيرا در صورتي كه شما در زمينه هنر طراحي و نقاشي توانايي خوبي نداشته باشيد، ايجاد طرح و نقش زيبا روي ديوار، مطمئنا از توان شما خارج خواهد بود، بنابراين اينجاست كه كاغذ ديواری بهترين گزينه براي دكوراسيون است.


كاغذ ديواری را مي‌توان به نحوه‌هاي مختلف روي ديوارهاي يك فضا نصب كرد. براي مثال مي‌توان تمام ديوارها را با يك مدل كاغذ ديواری پوشش داد یا براي برجسته كردن نقطه كانوني، تنها يك ديوار اتاق را كاغذ ديواری كرد؛ هم‌چنين مي‌توان براي هر ديوار، از كاغذ ديواری با طرح‌هاي متفاوت استفاده كرد.

نحوه نصب و زیرسازی دیوار برای کاغذ دیواری :

زیرسازی : بعد از فراهم کردن موارد و ابزار برای نصب کاغذ دیواری ، نوبت به بازبینی و زیرسازی دیوار برای اجرای کاغذ دیواری می رسد. دیوار فضایی که قصد دارید آن را کاغذ دیواری کنید اگر نم داشته باشد باید علاوه بر نم ، ریشه و منبع نم را از بین ببرید که دوباره نم ندهد و از خراب شدن کاغذ دیواری بر روی دیوار جلوگیری کند.برای این کار ابتدا کلید و پریزها را باز می کنند و قسمت های نم دار را با کاردک فلزی می تراشند تا چند سانت این کار انجام می گیرد تا تمام گچ های خیس دیوار گرفته شودتا به قسمتی که منبع نم است برسند و مشکل را برطرف نمایند.سپس مجددا دیوار گچ می شود و بقیه مراحل بعد از خشک شدن گچ ادامه می یابد.

اگر کل دیوار گچ باشد باید رنگ زده شود و بعد از رنگ روغن الیف زده شود و اگر دیوار رنگ باشد که اجرای کاغذ دیواری به راحتی و بدون زیرسازی انجام می گیرد.

اجرای کاغذ دیواری روی کلیه دیوارهای داخلی قابل اجرا است فقط باید سطح دیوار کاملا صاف باشد و بدون هیچ گونه زدگی و خلل و فرج


نصب کاغذ دیواری برای دیوارهای داخلی کار بسیار آسانی است. فقط کافیست که سطح دیوارتان کاملا صاف باشد و هیچ خلل و فرجی روی دیوارتان نباشد. نصب کاغذ دیواری با استفاده از چسب مخصوص خود روی دیوار با توجه به ابعاد و اندازه دلخواه نصب می شود . اگر روی دیوار نمی وجود داشته باشد باید نم آن گرفته شود و پس از آن کاغذ دیواری نصب شود. نصب رول های کاغذ دیواری از بالای دیوار به پایین صورت می گیرد . باید دقت نمود که موقع نصب سطح کاغذ دیواری به صورت صاف به روی دیوار بچسبد و داخل آن را هوا نگیرد. هنگام کار باید پنجره ها بسته و شوفاژ خاموش باشد. طول کاغذ دیواری باید 5 سانتیمتر از سقف و کف اتاق بیشتر باشد.

مراحل اجرای نصب کاغذ دیواری :

پشت کاغذ دیواری را با چسب کاغذ دیواری به وسیله  یک فرچه تمیز چسب می زنیم.

کاغذ دیواری چسب زده شده را به اندازه 2/3 و 1/3 تا میکنیم طوری که  کاغذ دیواری از عرض نشکند.

کاغذ دیواری چسب زده شده را به مدت 15 دقیقه روی هم انباشته می کنیم.

کناره در و پنجره و گوشه را قبل از خشک شدن با کاتر می بریم . 5 سانتیمتر اضافه کف و سقف را نیز با کاتر برش می دهیم/

برای چسباند کاغذ دیواری به دیوار از یک فرچه سفت و لبه ها از یک رول پلاستیکی استفاده می کنیم.

عملیات نقاشی پس از خشک شدن (24 ساعت) قابل اجرا می باشد.کاغذ دیواری پذیرایی
اجرا و نصب کاغذ دیواری
کاغذ دیواری کلاسیک
کاغذ دیواری اتاق خواب
کاغذ دیواری کودک
کاغذ دیواری نوجوان
کاغذ دیواری ارزان قیمت
کاغذ دیواری قابل شست و شو
کاغذ دیواری 2016